Powerbank Telefonu Kaç Kez Şarj Eder?

greenpeacock799 
Birçok insan kriz sırasında ne yapacağını merak eder. Bir powerbank ile bir telefonu kaç kez şarj etmek mümkündür? Ne kadar yüksek? Pilin değeri, kullanım ömrü ile doğrudan ilişkilidir.
Powerbank modelleri, günümüzün en popüler aksesuarlarıdır. Birçok farklı güç bankası mevcuttur. Bir powerbank satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler: Başlamadan önce lütfen aşağıdakileri okuyun: Yazımızda bu konuyu ele almıştık.

Miliamper (mA) nedir?

Tüm telefonlar ve tabletler gibi, powerbank’ler de pil kapasitesini gösteren mAh (miliamper-saat) cinsinden bir derecelendirmeye sahiptir. mAh, miliamper-saattir (İngilizce’de miliamper-saat olarak da adlandırılır).
Miliamper/saat terimi, bir cihazın alabileceği maksimum miliamper miktarını gösterir.
1 Amper 1000 mAh’dir.

Powerbank nedir?

Powerbank’ler iki ana bileşenden oluşur.
Şarj edilebilir pil: Pil, nominal V voltajı ile belirli bir mAh kapasitesinde derecelendirilmiştir.
Elektronik devre: Bu cihaz, şarj edilebilir pilin şarj ve deşarjını kontrol etmek de dahil olmak üzere çok sayıda işlevi yerine getirir. Aşırı voltaja, aşırı deşarja, sıcaklık kontrolüne vb. karşı koruma sağlar.
Powerbank pilleri yapmak için lityum-iyon (Li-ion) veya lityum polimer (LiPo) hücreler kullanılabilir.
Genellikle 3,7 ila 5000 miliamper-saat (mAh) arasında nominal değere sahip hücreler kullanılır. 3,6V, 3,8V, 3,85V gibi başka voltajlar da mevcuttur.
Bir güç bankasının reklamı yapılan kapasitesi aslında dahili pillerinin kapasitesidir!
Şarj cihazlarındaki 5V 1A, 6V 3A ve 5V 2A sayıları ne anlama geliyor?
Şarj cihazlarınızı kontrol edin. Şarj cihazlarınızın üzerinde bir mesaj göreceksiniz: 5V 1A çıkış gücü. 5V USB çıkışları sabittir. Ancak amper değerleri değişkendir.
1A çıkış gücüne sahip bir şarj cihazı 2000 mAh bataryayı 2 saatte şarj edecektir.

Hızlı şarj cihazları

Hızlı şarj cihazları daha yüksek amper çıkışına sahip olanlardır. Örneğin, 5V 2A çıkış gücüne sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh bir bataryayı yaklaşık 1 saatte şarj edebilir.
Powerbank’ler genellikle 1A veya 2A çıkış gücüne sahiptir. Ancak, bazı modellerde daha yüksek çıkış gücüne sahip olanlar da bulunabilir. Bu durumda, powerbank’in mAh kapasitesi ile çıkış gücü arasında bir ilişki vardır.
Bir telefonun kaç kez şarj edilebileceği, powerbank’in mAh kapasitesi, telefonun pil kapasitesi ve enerji verimliliği gibi faktörlere bağlıdır. Bir telefonun tipik olarak 2000-3000 mAh pil kapasitesine sahip olduğunu varsayalım. Eğer bir powerbank’in kapasitesi 10,000 mAh ise, teorik olarak telefonu yaklaşık 3-4 kez şarj edebilirsiniz. Ancak bu değerler gerçek kullanıma bağlı olarak değişebilir. Ayrıca, enerji kaybı, kablo ve dönüştürücü verimliliği gibi faktörler de etkileyebilir.
Unutmayın ki her şarj işlemi sırasında enerji kaybı yaşanabilir, bu yüzden powerbank’in pil kapasitesinin tamamını telefonunuza aktaramayabilirsiniz. Ayrıca, pilin kullanım ömrü de zamanla azalabilir, bu nedenle powerbank’in verimliliği de zamanla düşebilir.
Powerbank satın alırken, telefonunuzun pil kapasitesini ve enerji gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, ihtiyaçlarınıza uygun bir powerbank seçmeniz önemlidir. Ayrıca, yüksek kaliteli ve güvenilir bir marka tercih etmek, daha iyi performans ve güvenlik sağlayabilir.

Recommended Posts

Blog

Trendyol Bildirimleri Nasıl Engellenir?

Trendyol Bildirim tercihlerinizi hesap ayarlarından düzenleyebilirsiniz. Hesap ayarlarınızı düzenlemek, Mail veya SMS gibi reklam bildirimlerini devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Ayrıca Trendyol bildirimlerini tekrar açabilirsiniz. Trendyol üyeleri seçkin markalara özel fiyatlarla sahip olur. Üyeler ayrıca alışveriş yaparken benzersiz bir deneyim yaşarlar. Trendyol ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Trendyol bildirimleri nasıl engellenir? Trendyol bildirimlerini kapatın; 1# Trendyol […]

greenpeacock799 
Blog

Linkedin Premium Aylık Ücreti Ne Kadar?

Bu makale, Linkedin premium’un sunduğu birçok avantaj hakkında bilgi vermektedir. Linkedin Premium hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Linkedin Premium Aylık Ücret hakkında daha fazla bilgi edinin. LinkedIn, profesyonel bir ağ oluşturmak için harika bir ücretsiz araçtır. Sık sık LinkedIn kullanıcısıysanız, sitenin her zaman hesabınızı LinkedIn Premium’a yükseltmeye çalıştığını fark etmiş olabilirsiniz. LinkedIn Premium’un değeri nedir? Bu […]

greenpeacock799 
Blog

Windows Temp Dosyaları Kolay ve Basit Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Bu makale bir açıklama sağlayacaktır. Geçici klasör nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Windows Temp dosyalarını kolayca temizleyebilirsiniz. Kullanımı kolaydır. Windows’un .temp adında bir dosyası vardır. Temp tam olarak nedir? Temp. dosyaları nasıl silinir? Geçici dosya nedir? FileTemp – Bu bir geçici dosyadır. Geçici dosya, örneğin, internette gezinirken görüntülediğimiz web sayfalarındaki resimleri veya videoları kaydettiğiniz […]

greenpeacock799 

Leave A Comment