Klavyede bazı tuşlar çalışmazsa ne yapmalı?

greenpeacock799 

W,u,i,sh,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c tuşlar sorunlarınız mı var? Klavyenizdeki bazı şeyleri düzelterek sorunu çözebilirsiniz.

Klavye tuşları düzgün çalışmıyor. Masaüstü bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız çalışmıyor (örneğin, w,u,i,sh,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve klavyenizdeki diğer tuşlar), hemen klavyede bir sorun olduğunu, klavyenizin bozuk olduğunu ve değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin.

Bazı klavye tuşları (işlev tuşları değil) basıldığında istenen eylemi gerçekleştirmez. Sorun gidermeye başlamadan önce klavye sorunları hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Bu özellikleri kontrol ettiğinizde bilgisayarınızdaki klavye ayarlarının yanlış olduğunu görebilirsiniz.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda en sık karşılaşılan klavye sorunlarına bakın. Klavye belirli tuşlarda çalışmıyor. Ya da bir çözüm önerebiliriz. Bazen çalışır, bazen çalışmaz.

Klavyemdeki belirli tuşlar çalışmazsa ne deneyebilirim?

Aşağıdaki adımları kullanarak sorunları çözebilirsiniz: o zaman bazı başarının anahtarı şudur: Klavyede Hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Klavye konektörünü kontrol edin.
 • Klavye sürücünüzü güncelleyin.
 • Klavye yapılandırmasını kontrol edin.
 • Yapışkan tuşlar klavyeyi kaplayabilir.
 • Sıvının klavye ile temas etmesini önlemek için klavyeyi kullanın.
 • Klavye becerilerinizi test edin
 • Son olarak, klavye bakımı yapmalısınız.

Klavyede tuşların basmaması herkes için sorundur. Tuş tesi yapmak için Klavye Tuşu Kullanım Testi nasıl yapılır? adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Klavye düzgün takılmış mı✔️

Klavyenin düzgün takılıp takılmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızdaki soket tam olarak yerine oturmamışsa klavyeniz çalışmayabilir.

Soketler yuvalarına kaydığı için düzgün çalışmayan klavye ve tuşları sık sık görürsünüz.

Klavyeyi bilgisayarınıza bağlamak için USB kullanıyorsanız, başka bir USB bağlantısı üzerinden bağlamayı deneyebilirsiniz. Çalışmazsa, başka bir USB bağlantısı deneyin.

Dizüstü bilgisayar soketi doğru oturmamışsa, bazı tuşlar çalışmayabilir. Eğer biliyorsanız klavyenizi test edebilirsiniz.

Klavye sürücülerini yükleme correctly✔️

Klavye Çalışmıyor sorununu çözmek için ikinci öneri? Klavye çalışmıyorsa, klavye sürücünüzü güncelleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ne Yapmalısınız?

 • Kontrol Paneli
 • Windows Search for Better alternatives Bargains’e girin,
 • Buraya Tıklayın Cihaz Yöneticisi Hakkımızda daha fazla bilgi edinin
 • Klavyenizdeki fare sağ tıklama düğmesine tıklayın. Sürücüyü Güncelle komutunu verin.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Klavye sürücüsü güncelleniyor.

Bu işe yaramazsa, klavyenizdeki Shift ve Ctrl gibi tuşlardan herhangi birinin sıkışıp sıkışmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sıkışmışlarsa ellerinizle yukarı kaldırarak düzeltebilirsiniz.

Klavye yapılandırması doğru mü✔️

Üçüncü olarak, klavye dillerini kontrol edin.

 • Denetim Masası Windows Daha iyi alternatifler için ara çubuğuna girin.
 • Dilinizi seçin.
 • AddF tuşu Klavye
 • Yeni giriş yöntemi F klavyedeki Q tuşunu kesin olarak değiştireceksiniz Şimdi tuşları tekrar kullanabilirsiniz.

Mı✔️ adresindeki yapışkan tuşlar

Bu özelliği etkinleştirirseniz, klavyenizdeki bazı tuşları devre dışı bırakabilir. Bu özelliği devre dışı bırakarak cihazınızı orijinal durumuna geri döndürebilirsiniz. Tuşları devre dışı bırakmak için;

  • Denetim Masası > Tüm Denetim Masası Öğeleri > Kolay Erişim Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla Ayrıca, bu konular hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Bunları kullanabileceğiniz bazı yollar

  • Aşağıdakiler hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Mali durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız başka yere bakmanıza gerek yok.

  • Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yazan kutudaki onay işaretini kaldırabilirsiniz.

Klavye üzerinde sıvı teması mı✔️

Klavye belirli tuşlarda çalışmıyor Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, klavyeniz büyük olasılıkla sıvıdan zarar görmüştür. Sıvı teması klavyelere zarar verebilir. Tuşları birbirine bağlayan elektrik membranları sıvı teması nedeniyle zarar görebilir.

Klavyeniz başlangıçta çalışabilir, ancak daha sonra çalışmayı durdurabilir. Klavyenizi sökmeniz ve her tuşu temizlemeniz gerekir.

Klavyeyi onarmak için yalnızca bir USB klavye veya ücretli bir servis kullanılabilir.

Klavyenizin bakımı nasıl yapılır👍

Tuşların çıkarılıp çıkarılmadığını kontrol etmek için dizüstü bilgisayarınızın modelini internette arayın. Bazı dizüstü bilgisayar modellerinin tuşlarını yavaşça çıkararak alt kısma ulaşabilirsiniz. Bazı dizüstü bilgisayarların çıkarılabilir tuşları yoktur.

Tuşlar çıkarılabilir, ancak yine de kolayca kırılabilen küçük plastik parçalar tarafından yerinde tutulur. Klavyenize zarar vermemek için, çok kirli olmadığı sürece tuşları çıkarmamalısınız.

Tuşları küçük bir düz tornavida ile nazikçe çıkarın. Aletin ucu tuşun altına sokulmalı ve ardından yukarı doğru kaldırılmalıdır. Anahtar kolayca çıkarılmalıdır. Anahtar kolayca çıkmalıdır. Kolayca çıkmazsa tuşu zorlamayın. Eğer zorlarsanız, klavyeniz geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar görebilir.

Klavyeyi sabunlu suda yıkadıktan sonra tuşları çıkarın. Tamamen kurumalarını bekleyin. Klavyenizi temizledikten sonra tamamen kurumasını bekleyin.

Bu yöntem, mekanik bir sorun olmadığı sürece klavyeyi orijinal haline getirecektir.

Klavye testi nasıl geçilir❓

Klavyenizi kontrol etmek istiyorsanız, PassMark KeyboardTest‘i kullanabilirsiniz. PassMark KeyboardTest Tuşlarınızı hızlı bir şekilde test etmenizi sağlayan klavye testi için bir yazılımdır.

Bu program hem LED’leri hem de tuşlarınızın işlevini kontrol etmenizi sağlar. Klavyenizin kodları ve tuş vuruşlarını tarama hızını ölçebilirsiniz.

Klavyede bazı tuşlar çalışmıyor ise ne yapılır?

Yaşadığınız bir sorun için en iyi çözüm nedir? Sayıları yazarken sorunlardan kaçınabilirsiniz. Şifrenizi girmek için klavyeyi kullanabilirsiniz. Gerekli tüm bilgiler masaüstü bilgisayarınızda mevcuttur.

Sorular ve Cevaplar

Klavye tuşları neden çalışmıyor?

Masaüstü bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın klavye tuşları çalışmıyorsa (örneğin, w,u,i,sh,r,d,f,esc, Q,e,t,y,i,o,p,a,S,g,h,c ve klavyenizin diğer tuşları), hemen klavyede bir sorun olduğunu, klavyenizin bozulduğunu ve değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin.

Klavyeyi nasıl çıkarabilirim?

Küçük bir aletle klavye düğmesini yavaşça çıkarın. Aletin ucunu tuşun altından geçirin. Hafifçe kaldırdığınızda kolayca çıkması gerekir. Tuşun çıkarılması kolay olmalıdır.

Klavye tuşlarımın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

PassMark KeyboardTest, klavyenizi test etmenizi sağlayan bir yazılımdır. PassMark KeyboardTest klavyenizi test etmenin hızlı bir yoludur.

Klavye tuşlarını temizlemek için en iyi yöntem nedir?

Ardından çıkarın ve kurumaya bırakın.

Recommended Posts

Blog

Trendyol Bildirimleri Nasıl Engellenir?

Trendyol Bildirim tercihlerinizi hesap ayarlarından düzenleyebilirsiniz. Hesap ayarlarınızı düzenlemek, Mail veya SMS gibi reklam bildirimlerini devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Ayrıca Trendyol bildirimlerini tekrar açabilirsiniz. Trendyol üyeleri seçkin markalara özel fiyatlarla sahip olur. Üyeler ayrıca alışveriş yaparken benzersiz bir deneyim yaşarlar. Trendyol ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Trendyol bildirimleri nasıl engellenir? Trendyol bildirimlerini kapatın; 1# Trendyol […]

greenpeacock799 
Blog

Linkedin Premium Aylık Ücreti Ne Kadar?

Bu makale, Linkedin premium’un sunduğu birçok avantaj hakkında bilgi vermektedir. Linkedin Premium hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Linkedin Premium Aylık Ücret hakkında daha fazla bilgi edinin. LinkedIn, profesyonel bir ağ oluşturmak için harika bir ücretsiz araçtır. Sık sık LinkedIn kullanıcısıysanız, sitenin her zaman hesabınızı LinkedIn Premium’a yükseltmeye çalıştığını fark etmiş olabilirsiniz. LinkedIn Premium’un değeri nedir? Bu […]

greenpeacock799 
Blog

Windows Temp Dosyaları Kolay ve Basit Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Bu makale bir açıklama sağlayacaktır. Geçici klasör nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Windows Temp dosyalarını kolayca temizleyebilirsiniz. Kullanımı kolaydır. Windows’un .temp adında bir dosyası vardır. Temp tam olarak nedir? Temp. dosyaları nasıl silinir? Geçici dosya nedir? FileTemp – Bu bir geçici dosyadır. Geçici dosya, örneğin, internette gezinirken görüntülediğimiz web sayfalarındaki resimleri veya videoları kaydettiğiniz […]

greenpeacock799 

Leave A Comment